Turkuazoo - Yonca'nın ilk Akvaryum Gezisi

Geçtiğimiz hafta sonu Türkiye'nin ilk dev akvaryumu olan Turkuazoo'yu ziyarete gittik. Açıldığı günden beri niyetlenmemize karşın bir türlü ziyaret etme fırsatımız olmamıştı. Nihayetinde Forum İstanbul alışveriş merkezine vardık ve akvaryuma girmek üzere kapıdan giriş yaptık. Dikkatimi çeken ilk şey ziyaretçilerin arasında bolca yabancı turist bulunmasıydı.Biletlerimizi aldıktan sonra ilk yönlendirme sonrası kendimizi fotoğraf alanında bulduk. Oyuncak köpekbalığına doğru bakıp şaşırmamız gerekiyordu. Yonca ile bu biraz zordu açıkçası. Çok başarılı olduğumuzu söyleyemem.
Girişten itibaren dünyanın belli bölgelerindeki göller, okyanuslar, denizler belirtilerek içlerindeki balıklar listelenmiş ve akvaryumlarda izlenebiliyor. Hepsi birbirinden ilgi çekici, hepsi birbirinden güzeldi.
Tabii ki en çok ilgi çekenler pirenhalar ve vatoz balıklarıydı. Vatoz balıklarının bulunduğu havuzdan geçerken akvaryum görevlilerinden birinin balıkları elleriyle beslediğini gördük. 


Köpekbalığı tüneli Avrupa'nın en uzun su altı tüneli. Tam 80 metre ve yolun sol tarafında yürüyen bir platform da bulunuyor. Böylece yavaş yavaş balıkları izleyerek tünelde ilerleyebiliyorsunuz. Tünelin çıkışında ise sizi kocaman bir köpekbalığı dişi karşılıyor.


Köpekbalıkları akvaryumun bir diğer ilgi çeken noktası. Hem tünelde, hem de daha sonrasında yavru halleriyle karşımıza çıkıyorlar.Köpekbalıklarıyla yüzme seçeneği de ziyaretçilere sunuluyor, cesaret isteyen bir durum tabii ki. Akvaryum gezimiz için kaçırılmaması gereken, harika bir deneyim diyebilirim.
Size de tavsiye ederim.
Ziyeret etmek isteyenler için aşağıda websitesinin adresini veriyorum.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

6 yorum:

 1. bizde geçen sene gitmiştik daha küçüktüler pek bişey anlamamıştılar ve sıkılmıştılar.Ama Yoncanın keyfi iyi gözüküyor...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yonca'nın aslında pek keyfi yoktu. Tüm gezi boyunca kucağımdaydı. Köpekbalıkları ve vatozlardan çok korktu:( Aslında hangi yaşın çok uygun olduğunu anlayamadım bu gezi için... Yine de çocuklar için heyecan verici olmalı:)

   Sil
 2. İlk akvaryum geziniz hayırlı olsun, ben henüz oğlum yokken gitmiştim, Yonca köpek balığından korkmakta haklı gibi, boyuna posuna, dişlerine baksana:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Çoko Prensin annesi. Siz de prensi alın gidin derim :) En azından çocukların hafta sonu aktivitesi olmuş oluyor. Köpek balığını karşıma alsam ben bile korkardım :P

   Sil
 3. Yanıtlar
  1. Biz de çok beğendik, gitmenizi tavsiye ederim.

   Sil

Sonraki Kayıt Önceki Kayıt Ana Sayfa

Kayıt olmak için E-Posta adresinizi giriniz:

Yayınlarım

Son Yorumlar

Popüler Yayınlar

Fotoğrafım
Apple of her mum and dad's eye, Yonca came to the world after having 41 weeks and 1 day womb journey and made her beloved ones happy. She was very active inside, so she continues this habit by clapping her hands so many times. Anne ve babasının göz bebeği, şans meleği 41 hafta ve 1 günlük anne rahmi serüveninden sonra dünyaya gelerek sevenlerini sevindirmiştir. İçerideyken kıpır kıpır olan Yonca, dışarıda da bu kıpırtıları bol bol el çırparak göstermektedir.

İzleyiciler